Skip to main content

A NSW Government website

Examiners for certificates of competence

The Mining and Petroleum Competence Board appoints examiners to assess candidates through the certificate of competence assessment process. This includes preparing questions and marking responses for written and oral exams.

Interested people can submit an expression of interest form to be an examiner (DOCX, 80.94 KB) if they have the time and can satisfy the criteria. Examiners are remunerated and paid reasonable expenses incurred. Additional benefits for being an examiner are:

  1. personal development through exposure to assessment processes
  2. claiming learning hours for practising certificate maintenance of competence requirements.

For more information read our Fact sheet: Examiner certificate of competence (PDF, 200.02 KB).

Examiners appointed

Mines other than underground mines or coal mines

Quarry manager

McDouall Angus Convenor Resources Regulator
Attard Lee Panel Member Self employed
Bolton Daniel Panel Member Resources Regulator
Tomkins Richard Panel Member Regional Group
Norcott John Reserve Resources Regulator

Underground mines other than coal

Mining engineering manager

Hill Xavier Convenor Resources Regulator
Cunningham Robert Panel Member Northparkes Mines
Miller John Panel Member Aeris Resources
Hamilton Christopher Panel Member Aurelia Metals Ltd
Hiller Christopher Reserve Hiller Enterprises

Underground supervisor

Jay Robert Convenor Resources Regulator
Cunningham Robert Panel Member Northparkes Mines
Hender Geoffrey Gordon Panel Member Broken Hill Operations
Hoskins Gavin Panel Member Resources Regulator
Dall'armi Georgio Reserve Broken Hill Operations
Hamilton Christopher Reserve Aurelia Metals Ltd
Hill Xavier Reserve Resources Regulator
Hulme Andrew Reserve Pybar Mining
Miller John Reserve Aeris Resources
Vejrazka Claudia Reserve Resolve Mining Solutions
Wilson Sheldon Reserve Glencore
Taylor Ben Reserve CHB Resources
Reed Craig Reserve Newcrest
Bray Tim Reserve Northparkes Mines

Coal mines other than underground

Mining engineering manager

Israel Tony Convenor Glencore
Hendriks Jeroen Panel Member Thiess
Murray Luke Panel Member Bloomfield
Clements Brendon Panel Member Bloomfield
Coe Barry Panel Member Resources Regulator
Foster David Reserve Glencore
Gregson Murray Reserve Glencore
McCormack Gregory Reserve Boggabri Coal Operations

Open cut examiner

Israel Tony Convenor Glencore
Hendriks Jeroen Panel Member Thiess
Murray Luke Panel Member Bloomfield
Jensen-Langford Jay Panel Member Resources Regulator
Clements Brendon Panel Member Bloomfield
Foster David Reserve Glencore
Gregson Murray Reserve Glencore
McCormack Gregory Reserve Boggabri Coal Operations
McLeod Ashley Reserve Glencore
Oliphant Timothy Reserve Yancoal
Redman Michael Reserve Thiess

Electrical engineer

Bentham Steve Convenor Resources Regulator
Smith Mark Panel Member Resources Regulator
Flaherty Kent Panel Member Bengalla Mining Company
Harris Craig Reserve Resources Regulator

Mechanical engineer

Connolly Greg Convenor Resources Regulator
Arnold Nicholas Panel Member Glencore
Burns Alan Panel Member Glencore
Jones Dwaine Reserve Resources Regulator

Underground coal mines

Mining engineering manager

Nicholls Leigh Convenor Resources Regulator
Clifton Ian Panel Member Resources Regulator
Gater Jason Panel Member Fitzroy Australia Resources
Gordon David Panel Member Resources Regulator
Clough Andrew Reserve Peabody
Price Wayne Reserve Mastermyne
Wallace Dennis Reserve Centennial Coal
Ostermann Peter Reserve Glencore
Wesley Brian Reserve Yancoal

Undermanager

Shields Greg Convenor Centennial Coal
Green Wayne Panel Member Coal Services
Wesley Brian Panel Member Yancoal
Bath Steven Reserve Resources Regulator
Chandler Steven Reserve Glencore
Shales Craig Reserve Centennial Coal
Sharpe Pat Reserve Glencore
Sutherland Tony Reserve Donaldson Coal
Warren Alex Reserve Resources Regulator

Deputy

Clifton Ian Convenor Resources Regulator
Price Wayne Panel Member Mastermyne
Shoesmith Allan Panel Member Centennial Coal
Wallace Dennis Panel Member Centennial Coal
Barrett Stephen Reserve CFMEU
Bath Steven Reserve Resources Regulator
Berryman Paul Reserve Centennial Coal
Cambourn Gary Reserve  
Cornford Peter Reserve Coal Services
Dennis Scott Reserve Illawarra Coal
Dowsett Ross Reserve Centennial Coal
Duggan Bradley Reserve Mines Rescue
Egan Kyle Reserve Centennial Coal
Elvy Bradley Reserve Illawarra Coal
Green Wayne Reserve Coal Services
Heald Andrew Reserve Centennial Coal
Hines Trevor Reserve  
Kelly Brian Reserve Mines Rescue
Leggett Rod Reserve Centennial Coal
Loadsman Neal Reserve Centennial Coal
McFarlane Steve Reserve Glencore
Meehan Paul Reserve Illawarra Coal
Murray Keith Reserve Safety Training and Inductions
Myatt Bob Reserve Retired
Nicholls Brian Andrew Reserve Centennial Coal
O'Reilly Timothy Reserve Resources Regulator
Peterkin Justin Reserve Peabody
Pratt Stephen Reserve Pratt Consulting
Plunkett Noel Reserve Glencore
Robbins Peter Reserve Mines Rescue
Rowland John Reserve Dallas Mining Services
Sharpe Pat Reserve Glencore
Squires Darrell Andrew Reserve Centennial Coal
Stewart James Reserve  
Stone Matthew Reserve Glencore
Summerville Grant Reserve Glencore
Sutcliffe Tony Charles Reserve  
Sutherland Tony Gordon Reserve Donaldson Coal
Thomas Russell Reserve Bulli Seam Operations
Walker David Reserve Centennial Coal
Warren Alex Reserve Resources Regulator
Waterfall Malcolm Reserve BHP Billiton
Yule Malcolm Reserve Centennial Coal

Electrical engineering manager

Bentham Steve Convenor Resources Regulator
Smith Mark Panel Member Resources Regulator
Murray Brett Panel Member Glencore
Harris Craig Reserve Resources Regulator

Mechanical engineering manager

Connolly Greg Convenor Resources Regulator
Gillett Shayne Panel Member Centennial Coal
Maynard Clinton Panel Member Glencore
Withers Ben Reserve Resources Regulator

Licensed activities at coal mines

Cable repair signatory

Goldie Jason Convenor Resources Regulator
Dixon Stephen Panel Member Amp Control
Smith Bruce Panel Member KableX
Ryan Peter Panel Member PBE Rutherford Mining